Przejdź do treści

Brak podświetlenia matrycy

Jest obraz, ale brakuje podświetlenia matrycy?

Jeśli wydaję Ci się, że nie ma obrazu, to spróbuj dokładnie przyjrzeć się pod mocnym źródłem światła, ponieważ może brakować tylko podświetlenia matrycy a efekt jest podobny jak w przypadku uszkodzenia karty graficznej.

Głównie matryce dzielimy na te z podświetleniem LED i na te gdzie zastosowano świetlówki CCFL.

Przyczyn braku podświetlenia może być kilka.

W przypadku podświetlenia świetlówką CCFL stosowany jest inwerter dzięki, któremu świetlówki mogą być zasilane wysokim napięciem. Inwerter również dostaję sygnał sterowania jasnością z płyty głównej, dzięki czemu jest w stanie obniżać i podnosić napięcie na lampach i w ten sposób działa regulacja jasności matrycy.

Jeśli w matrycy z lampami CCFL nie działa podświetlenie to, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy świetlówka nie jest uszkodzona. Najłatwiej to zrobić podmieniając matrycę lub podłączając samą świetlówkę. Jeśli po sprawdzeniu lampy dalej brakuje podświetlenia, to następnie sprawdzamy inwerter (np. trafo, bezpiecznik) oraz czy sam inwerter posiada zasilanie z płyty głównej, oraz sygnały sterowania nim.

Podświetlenie LED jest mniej awaryjne. Nie stosuje się w nim przede wszystkim inwertera. Oczywiście coś musi sterować podświetleniem naszej matrycy. Na elektronice matrycy znajduje się sterownik, który odpowiada za napięcia oraz sterowanie ledami. W przypadku braku podświetlenia należy sprawdzić matrycę, lecz bardzo rzadko zdarza się, aby tego typu podświetlenie uległo uszkodzeniu. Następnie sprawdzamy taśmę matrycy czy nie jest pęknięta i czy odpowiednie sygnały oraz napięcia generuje płyta główna.